Krzywe Wieże wręczone po raz V

Ząbkowickie Krzywe Wieże to doroczne, prestiżowe wyróżnienie Burmistrza Ząbkowic Śląskich. We wtorek, 12 marca odbyła się już V Gala Ząbkowickich Krzywych Wież. Burmistrz Marcin Orzeszek wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Andrzejem Dominikiem wręczyli Laureatom i Wyróżnionym statuetki w 9 kategoriach: Przedsiębiorca Roku, Rękodzieło Artystyczne i Produkt Regionalny Roku, Nauczyciel na Medal, Uczeń na Medal, Sportowiec Roku, Artysta Roku, Działacz Społeczny, Sołectwo Roku i Ząbkowiczanin Roku.

Przedsiębiorca Roku:

Neoprofil – firma założona ponad 10 lat temu, której zakład produkcyjny powstał w Tarnowie na terenie gminy Ząbkowice Śląskie. Szybki rozwój, oparty na wysokiej jakości oferowanych produktów i dostaw uplasował firmę Neoprofil na wiodącej pozycji w branży producentów profili i akcesoriów do suchej zabudowy. Nowoczesny park maszynowy oraz wykwalifikowana załoga są gwarantem stabilności produkcji na wysokim poziomie. Szerokie kontakty zarówno w kraju jak i za granicą oraz powstałe oddziały w Czechach i Niemczech stanowią bazę dla rozwoju sukcesu firmy, co również bardzo pozytywnie wpływa na rozwój gminy Ząbkowice Śląskie.

Wyróżnienia: City Gym oraz Ekobłysk.

Produkt Regionalny oraz Rękodzieło Artystyczne Gminy Ząbkowice Śląskie:

Elżbieta Fedyk – Pani Ela należy do Koła Gospodyń Wiejskich w Olbrachcicach Wielkich. Jej pasją jest rękodzieło. Wykonuje stroiki, kwiaty, palmy wielkanocne oraz wszelkiego rodzaju dekoracje bożonarodzeniowe i wielkanocne. Współtworzyła palmę, która zajęła trzecie miejsce w 2018 roku na Jarmarku Wielkanocym. Jej rękodzieła były prezentowane na wystawie w ząbkowickim mieście partnerskim Cerveny Kostelec w Czechach.

Wyróżnienia: Małgorzata Misiewicz oraz Magdalena Tuła.

Nauczyciel na Medal:

Anna Wilk – to długoletni, ceniony nauczyciel na „Wrocławskiej”, czyli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śląskich. Wychowawca wielu pokoleń młodzieży. Nauczycielka wychowania fizycznego niezwykle zaangażowana w życie szkoły i swojej małej ojczyzny – Ząbkowic Śląskich. Jest wieloletnim współopiekunem samorządu szkolnego, przeprowadza wraz z młodzieżą wiele akcji niosących pomoc drugiemu człowiekowi. Współorganizuje akcje charytatywne oraz pełni funkcję opiekuna Młodzieżowej Rady Miejskiej. Od wielu lat jest wiceprezesem Ząbkowickiego Klubu Karate Kyokushin, gdzie wraz z zarządem i członkami organizuje wiele imprez dla dzieci i dorosłych trenujących karate w wielu klubach Dolnego Śląska. Anna Wilk jest także wolontariuszem na wielu imprezach, jak „10 Ząbkowicka” czy Powiatowy Rajd Rowerowy, zarażając swoją pasją do bezinteresownej pomocy wielu uczniów.

W 2018 roku Anna Wilk nominowana była w Plebiscycie Gazety Wrocławskiej do tytułu „Nauczyciel na Medal”, gdzie w powiecie ząbkowickim w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajęła pierwsze miejsce. Jest pasjonatem sportu i rekreacji. Od 27 lat prowadzi zajęcia fitness (aerobic, callanetics). Od kilku lat prowadzi zajęcia korygujące postawę i wzmacniające mięśnie całego ciała z Ząbkowickim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Praca dla Anny Wilk jest spełnieniem dziecięcych marzeń. Przekazuje młodzieży swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia i sprawność fizyczną. Pokazuje, że warto zrealizować swoje marzenia, a porażki wykorzystać jako motywację do dalszego doskonalenia się.

Wyróżnienia:  Zofia Sęk oraz Bernardeta Szlachta.

Uczeń na Medal:

Marcin Wiśniewski – uczeń III klasy Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich o profilu matematyczno-fizycznym. Uzyskuje co roku bardzo dobre wyniki w nauce. Za osiągnięcia naukowe otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów. Marcin posiada uzdolnienia w kierunku przedmiotów ścisłych. Jest pasjonatem matematyki i fizyki. Osiągnął wiele sukcesów w konkursach na różnych poziomach:

Zdobył pierwsze miejsce w finale V Międzypowiatowego Konkursu Matematycznego Szkół Gimnazjalnych i Szkół Ponadgimnazjalnych o Puchar Starostów Powiatów Kłodzkiego i Ząbkowickiego i Burmistrzów Kłodzka i Ząbkowic Śląskich w tym roku.
Bardzo dużym sukcesem Marcina był udział w finale 35 Ogólnopolskiego Sejmiku Matematyków, do którego przygotował i prezentował pracę na temat: „Równania proste i trudne”. Do finału zakwalifikowało się tylko 21 uczestników. Marcin, jako jedyny przestawił dowody swoich przemyśleń matematycznych wykraczających znacznie poza materiał programowy szkoły ponadgimnazjalnej. W tym roku szkolnym również pisze pracę.
Marcin uczestniczy także we Wrocławskiej Lidze Matematycznej, dostał się do finału w 3-etapowym konkursie „Jagielońskim Turnieju Matematycznym”.

Uczestniczy w Studium Talent na Politechnice Wrocławskiej. Ponadto Marcina charakteryzuje bardzo duża kultura osobista i otwartość na drugiego człowieka. Chętnie pomaga w zagłębieniu tajników matematyki i w pokonywaniu trudności kolegom i koleżankom z klasy i szkoły. W wolnym czasie wędruje po górach i konstruuje roboty. Jest fanem Formuły 1. W przyszłości zamierza studiować na Politechnice Wrocławskiej na kierunku automatyka i robotyka.

Wyróżnienia:  Emilia Gnutek oraz Joanna Kordas.

Artysta Roku:

Sylwia Winnik – choć zapraszana do udziału w wielu ogólnopolskich projektach, spotkaniach promujących polską literaturę i reportaż, zachowuje swoją skromność, co w opinii wielu autorytetów w dziedzinie reportażu jest jedną z najważniejszych cech. Zawsze podkreśla, że pisze o ludziach i dla ludzi. Być może właśnie ta szczerość pozwala jej dotrzeć do świadków historii wojennej oraz współczesnej.W 2018 roku została zaproszona do wygłoszenia prelekcji dla przewodników Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz blisko pięćdziesięciu szkół i bibliotek w całej Polsce. Jej felietony i wywiady publikowały ogólnopolskie tytuły takie jak: Newsweek, Uważam Rze, W sieci Historii, a także znane portale internetowe. Była również obecna w wielu programach informacyjnych różnych stacji telewizyjnych. Autorka m.in. książki „Dziewczęta z Auschwitz” i „Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy”. Gdziekolwiek jest, zawsze podkreśla swoją przynależność do Ząbkowic Śląskich, miasta z którego pochodzi i z którym jest związana emocjonalnie.

Wyróżnienia:  Barbara Barylak oraz Wioletta Narwojsz.

Sportowiec Roku:

Marcin Pacholak – swoją przygodę ze sportem rozpoczął w Ząbkowickim Klubie Karate Kyokushin. 10 lat regularnych treningów zaowocowało ponad 20 medalami w zawodach regionalnych i ogólnopolskich. W ostatnich latach swoją aktywność ukierunkował na biegi oraz triathlon, prowadząc jednocześnie działalność biznesową w branży spożywczej w powiecie ząbkowickim.

W 2018 roku został najszybszym ząbkowiczaninem w Ząbkowickiej Dziesiątce, a także wielokrotnie stawał na podium zawodów triathlonowych w Polsce reprezentując Ząbkowice Śląskie oraz klub Luft Tri Team. Największym jego osiągnięciem w 2018 roku jest zakwalifikowanie się w Argentynie na Mistrzostwa Świata Ironman, które odbędą się w październiku w Stanach Zjednoczonych, gdzie reprezentował będzie Polskę wśród najlepszych triathlonistów na świecie. Sportowiec z Ząbkowic Śląskich zajmuje obecnie pierwsze miejsce w Polsce w rankingu Ironman Triathlon i plasuje się wśród najlepszych zawodników na świecie.

Wyróżnienia:  Franciszek Kornaś oraz Jarosław Buczko.

Działacz Społeczny Roku:

Marzena Bulanda – jest nie tylko wspaniałym nauczycielem, ale również bezinteresownie pomaga innym w potrzebie. Od kilku lat razem z dziećmi zbiera pieniądze na WOŚP. Każdy, kto wrzuci nawet najmniejszą kwotę, otrzymuje ciasteczko w kształcie serca. Bardzo angażuje się w to, co robi. Swoim dobrym sercem zaraża dzieci i ich rodziców. W okresie świątecznym zbiera żywność dla potrzebujących, bierze udział w Szlachetniej Paczce. Przygotowuje uczniów do różnych konkursów. Prowadzi kółko taneczne, a występy można oglądać na różnych uroczystościach szkolnych, gminnych i nie tylko. Dodatkowo uczy najmłodszych również pierwszej pomocy.

Wyróżnienia: Roksana Łotysz oraz Aleksander Marzec.

Aktywne Sołectwo Roku:

Sołectwo Sieroszów – mieszkańcy tego sołectwa spontanicznie, wielkodusznie, z potrzeby serca zorganizowali akcję charytatywną pt.: „Piknik dla Adama”.  Była to niezwykle szybka reakcja na wiadomość, że ich sąsiad walczy o życie po wypadku. Zaangażowali się również w pomoc choremu Olkowi, Ignasiowi oraz Jackowi. Corocznie wspierając również WOŚP, na który przygotowują przepyszne pierogi. W sołectwie działa jednostka OSP oraz KGW, które po raz kolejny zadziwiło jurorów konkursu na „Najbogatszy w tradycje stół wielkanocny” podczas Jarmarku w Bardzie, gdzie zdobyli drugie miejsce oraz wyróżnienie. W sołectwie cyklicznie odbywają się m.in. spotkanie opłatkowe, plecenie wińca dożynkowego oraz dożynki wiejskie.

Ząbkowiczanin Roku:

Stanisław Grochociński – człowiek, który przez ponad 35 lat pełnił funkcję prezesa Oddziału PTTK i pod tym względem jest najdłużej w Polsce pełniącym tą społeczną funkcję. Jest również założycielem i pierwszym prezesem istniejącego do dzisiaj Koła Przewodników Terenowych i Sudeckich PTTK. Posiada wszystkie uprawnienia turystyczne występujące w Polsce. Był i jest członkiem władz krajowych i dolnośląskich PTTK. Jeden z najstarszych, czynnych działaczy turystycznych w Polsce, założyciel i wieloletni prezes Oddziału PTTK w Ząbkowice Śląskie, członek krajowych i dolnośląskich władz PTTK. Jest pomysłodawcą kilku szlaków turystycznych w rejonie ząbkowickiej gminy oraz autorem licznych opracowań turystycznych i krajoznawczych dotyczących Ząbkowic Śląskich i Ziemi Ząbkowickiej. Za swoją działalność społeczną otrzymał kilkanaście odznaczeń organizacyjnych oraz resortowych. Otrzymał także najwyższe odznaczenie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego – Godność Honorowego PTTK.

Gratulujemy wszystkim Wyróżnionym i Laureatom!

Źródło: zabkowiceslaskie.pl