W sobotę zagraj w szachy

W sobotę przypada Międzynarodowy Dzień Szachów. Z tej okazji może warto zapoznać się z tajnikami tej znanej na całym świecie gry strategicznej i nieco pogłówkować odrywając się od telefonów czy komputerów? Zwłaszcza, że jest ona źródłem nie tylko rozrywki.

Szachy wydają się być niszową dyscypliną. Jednak gra zyskuje coraz więcej zwolenników. „W przedszkolach też grają w szachy” – powiedziała w jednym z wywiadów dla PAP Life Maria Macieja. Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Szachowego im. Mieczysława Najdorfa dodała, że w ostatnich dwudziestu latach szachy stały się niezwykle popularne, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie – jak podaje – prowadzone były nawet badania naukowe pt. „Szachy, a potencjał twórczy człowieka”.

„Udowodniono, że najlepszym narzędziem rozwoju dziecka i jego potencjału, są właśnie szachy. Z powodzeniem wykorzystuje się je jako formę zabawy – zabawy, którą dzieci potrafią zrozumieć i dzięki której mogą się rozwijać. Z tego powodu szachy wprowadzono na uniwersytety, gdzie są traktowane tak, jak każdy inny przedmiot. Dlatego tam tak mocno wspiera i propaguje się tę dyscyplinę. Bez presji wychowania mistrzów świata, tylko w celu wykorzystania wartości edukacyjnych i wychowawczych, które ta gra w sobie ma” – tłumaczyła PAP Life Macieja i zauważyła, że do Polski szachy zagościły z pewnym opóźnieniem.

Szachy nie tylko są źródłem rozrywki, z gry tej płyną też inne korzyści. Jak przekonywała Macieja, dzięki grze w szachy zyskuje się pewne umiejętności, a inne są bardziej rozwijane. „Dzieci, które grają w szachy świetnie się uczą, bo mają bardzo dobrze wyrobioną pamięć i koncentrację. Ponadto są bardziej twórcze. To wspomaga również rozwój ich wyobraźni oraz wpływa na bardziej kreatywne spojrzenie na pewne problemy. Dzięki tym cechom dzieci świetnie radzą sobie w szkole, a później bez problemu dostają się na upragnione uniwersytety” – wyjaśniała i zauważyła, że gra w szachy pozwala rozwijać uzdolnienia matematyczne i fizyczne.

„Warto zwrócić na nie szczególną uwagę i rozwijać te talenty, gdyż mamy pewien ich deficyt. Żyjemy w czasach, gdzie cały świat mamy na jedno kliknięcie i lansowany jest bierny tryb życia. Dlatego tak ważne jest promowanie szachów” – dodaje dyrektor. W Polsce, według danych GUS z 2012 roku, szachy znalazły się na drugim miejscu wśród sportów, gdzie zarejestrowanych było najwięcej zawodników. Jest to miejsce tuż za piłkarzami, a przed siatkarzami.

Źródło: pap

Sponsorowane: Salon kosmetyczny Wrocław, elewacje Wrocław, tynki maszynowe Wrocław