Wyłudzenie pieniędzy przez telefon

4 na 5 starszych osób, które otrzymały nietypowe „telefony” nie dało się oszukać tzw. fałszywej funkcjonariuszce. Duży wpływ miała kampania informacyjna realizowana przez Policję w całej Polsce. Nadal niestety odnotowywane są przypadki tego typu przestępstw, gdzie w wyniku oszustwa pokrzywdzonymi są osoby starsze. Pamiętajmy, że nigdy nie wiemy, kiedy oszuści zaatakują ponownie, dlatego ząbkowiccy policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność. Dzięki czujności i wiedzy o sposobach działania przestępców, seniorzy mogą nie tracić swoich oszczędności.

W ciągu jednego dnia do pięciu z mieszkanek powiatu ząbkowickiego zadzwonił telefon. Kobiety odebrały. Po drugie stronie słuchawki kobiecy głos powiedział, że jest policjantką i właśnie doszło do wypadku , w którym sprawcą jest osoba najbliższa, zwykle syn lub córka. Poinformowała także, że sprawa może być załatwiona polubownie, pod warunkiem, że przekaże pieniądze dla poszkodowanych. Fałszywa policjantka oszukała jedną osobę – kobieta przekazała 17 tysięcy złotych. Od pozostałych kobiet oszustka próbowała wyłudzić od 30 tysięcy złotych do nawet 450 tysięcy złotych.

Prawdziwi policjanci NIGDY nie proszą o pieniądze! Nikogo nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach, nie żądają podania jakichkolwiek loginów i haseł do konta! NIGDY nie proszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji! O takiej próbie wyłudzenia danych należy bezwzględnie powiadomić Policję! Pamiętajmy, żeby połączenie z numerem 112 wykonać po wcześniejszym rozłączeniu się z oszustem, gdyż będąc połączonym i wybierając kolejny numer nadal rozmawiamy z tą samą osobą.