Narkotykowy bilans powiatu

W ostatnim czasie mieszkańcy powiatu ząbkowickiego byli bombardowani informacjami o zatrzymaniach związanych z przestępczością narkotykową. Analizując przekazy policyjne możemy dojść do wniosku, że mamy do czynienia z narkotykową plagą. Nie są to niestety tylko i wyłącznie zatrzymania nastolatków z przysłowiowym “jointem”, ale osób które zajmowały się dystrybucją i przemytem narkotyków.

5 lutego komenda powiatowa w Ząbkowicach Śląskich podała do informacji publicznej, że podczas rutynowej kontroli zatrzymała 22 latka, który posiadał przy sobie 100 porcji marihuany.

Tuż po znalezieniu narkotyków w samochodzie policjanci sprawdzili tez miejsce zamieszkania 22 latka. Tam także znaleźli narkotyki. Była to niewielka ilość. W trakcie wyjaśniania okazało się, że młody mężczyzna już wcześniej był karany za to samo przestępstwo – posiadania narkotyków. Policjanci wyjaśniają skąd mężczyzna miał narkotyki i co zamierzał z nimi zrobić.

28 luty, policjanci zatrzymują 28 latka, który posiadał ponad 20.000 porcji marihuany.

W poniedziałkowe popołudnie policjanci zajmujący się przestępczością narkotykową ząbkowickiej komendy wraz z funkcjonariuszami z Kamieńca Ząbkowickiego zatrzymali do kontroli jadącego Nissanem Navarą. – Po typowej kontroli drogowej i sprawdzeniu dokumentów sprawdzili, co przewozi 28 latek. W trakcie czynności policjanci znaleźli olbrzymią ilość narkotyków – mieszkaniec powiatu nyskiego przewoził ponad 4 kilogramy marihuany, z której można zrobić ponad 20.400 porcji handlowych narkotyku. – podaje policyjna notatka z tego dnia.

W międzyczasie policjanci usunęli z rynku blisko 50 porcji marihuany oraz 35 porcji amfetaminy.

W ciągu zaledwie kilku dni policjanci w trakcie patrolowania zatrzymali kilku mężczyzn w wieku od 17 do 30 lat, którzy posiadali narkotyki. 20 lutego policjanci zauważyli na dworcu kolejowym dwóch mężczyzn, którzy na widok mundurowych zaczęli się zachowywać nienaturalnie. Po sprawdzeniu ich, okazało się, ze jeden z nich – 29 latek miał przy sobie około 40 porcji marihuany. Trzy dni później policjanci zatrzymali kolejnych mieszkańców powiatu ząbkowickiego, którzy mieli narkotyki.

Wydaje się, że skala problemu jest znacząca. Powyższe przykłady są sumą zatrzymań od początku tego roku. Nie ulega najmniejsze wątpliwości, że powiat ząbkowicki, podobnie zresztą jak i inne powiaty w naszym kraju, boryka się z tym problemem.

Narkomania jako problem społeczny pojawiła się w Polsce na przełomie  80 lat XX wieku. Natomiast jej dynamiczny rozwój przypadł na lata 90-te i miał związek z upadkiem komunizmu oraz otwarciem się Polaków na świat.

Ciężko jednak, w przypadku powiatu ząbkowickiego mówić o problemie narkomanii sensu stricto. Bazując na doniesieniach policji najpopularniejszymi narkotykami w naszym regionie są: marihuana, amfetamina oraz używanie szeroko pojętych dopalaczy. Powyższe stwierdzenie potwierdzają badania Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii i Fundacji CBOS:

(…) marihuana była najczęściej używanym narkotykiem. Do jej zażywania przyznało się 10% badanych w wieku 15-34 (…)Drugą substancją, z powodu której osoby podejmowały leczenie jest amfetamina.

Dobra wiadomość jest taka, że raporty policyjne nic nie mówią o narkotykach ciężkich, takich jak: heroina, kokaina. Co oczywiście nie oznacza, że problem w ogóle nie istnieje.

Raport o Stanie Narkomanii w Polsce przeprowadzony w 2018 r stwierdza, że większym problemem niż narkotyki jest alkohol:

(…) używanie narkotyków jest o wiele mniej rozpowszechnione niż picie napojów alkoholowych. Według danych z badań populacyjnych odsetek osób, które miały kontakt z alkoholem w ciągu ostatniego roku jest 18 razy większy od odsetka osób mających kontakt z narkotykami.

Nie da się ukryć, że alkohol jest elementem polskiej kultury, a jego spożycie jest kulturowo akceptowane. Ponadto jest to substancja całkowicie legalna, co znacznie sprzyja konsumpcji. W zasadzie obie używki są tak samo szkodliwe.

Mimo tego, że Raport o Stanie Narkomanii w Polsce nie wskazuje tendencji rosnących związanych ze spożyciem narkotyków, w świetle wyżej opisanych zatrzymań warto się zastanowić czy działania profilaktyczne w powiecie ząbkowickim są wystarczające.

Spróbujmy razem odpowiedzieć na pytania: czy narkotyki w naszym powiecie stanowią znaczący problem? Jeśli tak, to czy robimy wystarczająca, żeby go rozwiązać? Czy aktualna profilaktyka przynosi wymierne rezultaty?

Zapraszamy do dyskusji dot. narkotyków w powiecie ząbkowickim.

Autor: Salwador Pietruszka