Zakaz handlu w niedziele widziany z powiatu

Ząbkowice Śląskie: Piotr, przedsiębiorca

Jestem ciągle zabiegany. Zazwyczaj pracuję od poniedziałku do piątku. Często też pracuję w soboty. Właśnie wtedy mam największy problem ze zrobieniem zakupów. Nie ukrywam, że po wprowadzeniu nowych przepisów zdarzyło mi się zapomnieć o zakupach i musiałem się obejść bez pieczywa na następny dzień. Wiem, błahostka. Jestem jednak przeciwny całkowitemu zakazowi handlu w niedziele.

Srebrna Góra: Kasia, pracownik supermarketu

Jestem w stu procentach za zakazem. Cieszę się , że nie muszę pracować w niedziele. Jest to czas dla rodziny. Z drugiej strony, przez to że sklepy są zamknięte w niedziele mamy dużo więcej pracy w soboty. Po takiej pracujące sobocie jestem całkowicie wyczerpana.

Ząbkowice Śląskie: Agnieszka, pracownik supermarketu

Ja jestem przeciwna zakazowi. Co z tego, że niedziele mam wolne, skoro praktycznie każdą sobotę spędzam w pracy. Po takiej sobocie w pracy czuję się jakbym przepracowała dwie niedziele naraz. Poza tym jak potrzebowałam dodatkowych pieniędzy zawsze mogłam dorobić, właśnie w niedziele.

Ziębice: Urszula, pracownik supermarketu

Wcześniej za niedzielę dostawaliśmy albo dzień wolny albo dodatkowe pieniądze. Taki dzień wolny w tygodniu był na wagę złota. Wtedy mogłam sobie pozałatwiać sprawy urzędowe, iść z dzieckiem do lekarza czy po prostu odpocząć. Praca w niedzielę, zwłaszcza jesienią czy zimą, gdy pogoda nie dopisywała, nie była dla mnie problemem. Latem też jakoś dawało się radę mając wizję godziwej rekompensaty, Nie podoba mi się, że rząd tak odgórnie wprowadził zakaz i nie zapytał o to osób zatrudnionych w marketach czy centrach handlowych.

Kamieniec Ząbkowicki: Zdzisław, właściciel sklepu

Cieszę się z niedzielnego zakazu handlu. W każdą niedziele niehandlową ubieram fartuch i idę do praca. Dzięki zakazowi jestem w stanie nadrobić straty z całego tygodnia. Tak sobie myślę, że gdyby wszystkie niedziele były handlowe to już dawno bym splajtował.

Złoty Stok: Krzysztof, kucharz

Jakoś nikt się nie zastanawia czy nie zwolnić z pracy w niedziele pracowników branży gastronomicznej. Jakoś wszyscy uważają, że to naturalne, że oni w niedziele pracują. A czemu sklepikarze mieliby nie pracować w niedziele? Niech każdy pracuje jak chce.

Ustawa o zakazie handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z przepisami w każdym miesiącu 2018 r. obowiązywały dwie niedziele handlowe w miesiącu- pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 r. zmienił się kalendarz niedziel. Handlowa będzie ostatnia niedziela każdego miesiąca, od 2020 ma obowiązywać całkowity zakaz handlu w niedziele.

Polskie społeczeństwo jest podzielone w związku z zakazem handlu w niedziele, co potwierdzają zaprezentowane przez nas opinie mieszkańców powiatu ząbkowickiego. Zapraszamy do wzięcia udziału w sondzie, w której pytamy: “Czy są Państwo za całkowitym zakazem handlu w niedziele?”

Autor: Salwador Pietruszka