Atak hakerski na użytkowników whatsApp’a

Właściele firmy whatsApp poinformowali, że ich aplikacją padła ofiarą ataku hakerskiego. Na smartfonach osób korzystających z aplikacji zostało zainstalowane oprogramowanie szpiegowskie. Hakerzy skorzystali z luki w zabezpieczeniach aplikacji. Wystarczył jeden telefon, żeby przejąć kontrolę nad aplikacją. Co ciekawe połączenie nie musiało wcale zostać odebrane, aby oprogramowanie szpiegowskie zostało zainstalowane.

Aplikacja whatsApp od 2015 r. należy do Facebooka i ma około 1,5 mld użytkowników. Nie wiadomo ilu użytkowników zostało zaatakowanych, ale właściciel firmy zaleca wgranie najnowszej wersji aplikacji oraz aktualizację systemu.

Ataki miały zacząć się początkiem maja. Na nielegalną aktywność hakerów jako pierwszy wpadł Financial Times. Gazeta informuje, że oprogramowanie szpiegujące zostało opracowane przez izraelską firmę NSO Group, odpowiedzialną również za Pegasusa – inne urządzenie szpiegowskie, które wykorzystywane było w co najmniej 45 krajach. Firma oficjalnie zaprzeczyła tym doniesieniom. Natomiast rzecznik prasowy firmy whatsApp mówi o działaniach szpiegowskich prywatnej firmy.

Autor: Salwador Pietruszka