Brakuje leków w aptekach

W ostatnich dniach pacjenci i farmaceuci informują, że w aptekach w całym kraju brakuje leków. Nie ma nawet tych, z dostępem do których do tej pory nie było większych problemów.  W aptekach zaczyna brakować leków stosowanych w takich chorobach jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy, astma, POChP, alergia. Początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednakże na chwilę obecną zaczyna również brakować popularnych leków generycznych.

Z naszego punktu widzenia ta skala nawet nie jest duża. Jest ogromna, dlatego że do leków brakujących – oprócz kilkuset leków, których brakuje od kilku lat – dołączyła grupa blisko 200 pozycji niezwykle popularnych, bardzo szeroko stosowanych przez pacjentów w cukrzycy czy chorobach tarczycy – tłumaczył w programie “Wstajesz i wiesz” skalę problemu z dostępnością leków w aptekach wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Braki leków w aptekach mogą również odczuć mieszkańcy powiatu ząbkowickiego. Resort zdrowia tłumaczy, że problem wstrzymania w obrocie niektórych leków, a także występujący lokalnie brak ich dostępności dotyczy nie tylko Polski, ale jest problemem globalnym i dotyczy także innych krajów europejskich.

Autor: Salwador Pietruszka