Kolejni nietrzeźwi kierowcy zatrzymani

Pomimo powtarzanych apeli i prowadzonych kampanii społecznych nadal niestety policja zatrzymuje wiele osób, które po spożyciu alkoholu wyruszają w podróż. Policjanci z ząbkowickiej komendy w ciągu ostatnich kilku dni wyeliminowali z ruchu 6 nietrzeźwych, w tym 4 rowerzystów.

Policjanci zatrzymali w Topoli 63 latka, który jechał rowerem mając blisko 1,6 promila alkoholu w organizmie. W tym samym dniu w Dębowinie policjanci w ręce policjantów ruchu drogowego wpadł  39 letni mieszkaniec Kłodzka, który pijany – miał 1,08 promila alkoholu w organizmie wsiadł na motorower a dodatkowo był poszukiwany do odbycia kary więzienia. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie i przewieziony do zakładu karnego. Dwa dni później policjanci z komisariatu w Kamieńcu Ząbkowickim wyeliminowali z ruchu kolejnego jadącego rowerem. 37 latek jechał rowerem mając 0,7 promila alkoholu w organizmie. Niestety niechlubnym rekordzistą był zatrzymany w sobotę – 6 lipca w Bardzie – 65 letni mieszkaniec powiatu ząbkowickiego, który wsiadł za kółko BMW mając blisko 3 promile alkoholu w organizmie!  W tym samym dniu w Doboszowicach 51 letni mieszkaniec Nysy wsiadł na rower mając 2,4 promila alkoholu w organizmie. W poniedziałkowy wieczór – po godzinie 19 w Potworowie 45 letni mieszkaniec powiatu ząbkowickiego jechał rowerem mając 2,9 promila alkoholu.

Przypominamy: Na rowerzystę, który jechał rowerem w stanie po spożyciu alkoholu (0,2 – 0,5 promila) można nałożyć mandat od 300 do 500 zł, natomiast gdy znajdował się w stanie nietrzeźwości, czyli miał ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie – zapłaci bezwzględnie 500 zł.

Jeśli rowerzysta spowoduje zagrożenie w ruchu drogowym wówczas policjant może skierować sprawę do sądu, który to może wymierzy rowerzyście karę grzywny nawet do 5000 zł, karę aresztu do 14 dni lub zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne nawet do 3 lat.

Autor: Salwador Pietruszka