Dożynki powiatowo-gminne w Witostowicach

Mszą Świętą Dożynkową na dziedzińcu Zamku na wodzie w dniu 1 września br. rozpoczęły się Dożynki Powiatowo-Gminne, które w tym roku organizowane były w Witostowicach. Sołectwo Witostowice, Gmina Ziębice, Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich oraz Ziębickie Centrum Kultury przygotowały bardzo bogaty program uroczystości. Mszę Świętą uświetnił występ zespołu „Starczowianie”.

Po Mszy Świętej z Zamku na wodzie wyruszył korowód dożynkowy prowadzony przez Starostów Dożynek – Amelię Sołtysiak oraz Przemysława Stróżewskiego; następnie wieńce dożynkowe z gminy Ziębice oraz najładniejsze wieńce dożynkowe wybrane wcześniej na dożynkach gminnych, Gospodarze Dożynek oraz zaproszeni goście.

Przemówienia zaproszonych gości i najważniejszy zwyczaj dożynkowy tj. misterium chleba były kolejnymi punktami programu, które rozpoczęły dalszą część imprezy już na boisku sportowym. W tym czasie komisja do wyboru najładniejszego wieńca dożynek powiatowych rozpoczęła ocenianie wieńców mając na uwadze kryteria wskazane w regulaminie wieńca powiatowego oraz wieńca dożynek wojewódzkich.

Tradycyjnie wieńce dożynkowe zostały ośpiewane przez delegacje wieńcowe. Odbyły się również konkursy na najładniejszy wieniec gminy Ziębice, którym został wybrany wieniec sołectwa Witostowice, konkurs na najlepsze ciasto dożynkowe oraz wręczono odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa” dla rolników z gminy Ziębice: Waldemara Gąsiora ze Służejowa, Stanisława Gizy z Dębowca, Katarzyny Kocjan z Bożnowic, Edyty Zofii Olchowej ze Służejowa, Grzegorza Słowika z Czerńczyc, Barbary Sułkowskiej z Krzelkowa, Grzegorza Ślusarka ze Skalic, Bogumiły Wronki i Mieczysława Wronki z Pomianowana Dolnego, Teresy Żebrowskiej z Krzelkowa. Wręczono również wyróżnienie pożarnicze – złoty medal za zasługi dla pożarnictwa dla Sebastiana Bieńki z OSP w Czerńczycach.

Komisja wybierająca najładniejszy wieniec dożynkowy powiatowy miała bardzo trudne zadanie, ponieważ kilka wieńców przygotowanych przez sołectwa z terenu powiatu ząbkowickiego zasługiwało na miano najładniejszego. Trzecie miejsce zajął wieniec z gminy Ciepłowody, który otrzymał bon na zakupy rzeczowe na kwotę 500 zł, drugie miejsce wieniec z Gminy Złoty Stok – bon na zakupy rzeczowe na kwotę 700 zł i pierwsze miejsce Gmina Ząbkowice Śląskie, którą reprezentował wieniec sołectwa Olbrachcice Wielkie. Najładniejszy wieniec otrzymał 1.000 zł na zakupy rzeczowe. Nagrody ufundował Zarząd Powiatu Ząbkowickiego. Wieniec z Olbrachcic będzie reprezentował nasz powiat na dożynkach wojewódzkich, które odbędą się w dniu 8 września br. w Niemczy. Podczas dożynek rozstrzygnięto również konkurs Aktywne Sołectwo 2019. Drugie miejsce i bon na zakupy rzeczowe w wysokości 2.000 zł otrzymało sołectwo Grochowa a pierwsze miejsce i bon na zakupy rzeczowe w wysokości 3.000 zł sołectwo Mąkolno. Również te nagrody ufundował Zarząd Powiatu Ząbkowickiego.

Konkursy były przeplatane występami zespołów „Wesołe Nutki” z Mąkolna oraz „Starczowianie”. Mr Sebii a następnie KUMBIA MAĆ wprowadziły dobry nastrój do konkursu sołectw gminy Ziębice. Na zakończenie dożynek odbył się występ CLEO, której hit „Za krokiem krok” został tegorocznym Przebojem Lata RMF FM i Telewizji Polsat.
źródło Ziemia Ząbkowicka

Autor: Salwador Pietruszka