Policyjna akcja telefony

W ramach ogólnopolskich działań, policjanci na terenie powiatu ząbkowickiego oraz województwa dolnośląskiego prowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „TELEFONY”. Głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, ograniczenia ilości wypadków oraz zminimalizowanie skutków tych zdarzeń na drogach przebiegających przez teren naszego województwa. Policjanci będą dziś przede wszystkim egzekwować od kierujących pojazdami przestrzegania zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Wybieranie numeru telefonu czy pisanie wiadomości tekstowych podczas jazdy samochodem zajmuje uwagę i przez kilka sekund nie patrzymy na drogę. Niebezpieczeństwo może zaistnieć nagle – w bardzo krótkim czasie. Telefon w takim momencie może skutecznie utrudnić a nawet uniemożliwić wykonanie manewru. może nam przeszkodzić w koncentracji i stać się przyczyną zdarzenia zagrażającemu życiu. Niejednokrotnie skutki mogą być katastrofalne dla korzystającego z telefonu lub dla innych osób.

Z tego powodu jest prawny zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Zakaz ten dotyczy wszystkich kierujących pojazdami, w tym również rowerzystów. Pamiętajmy, że „korzystanie z telefonu” to nie tylko rozmowa, zabronione jest również pisanie wiadomości, przeglądanie Internetu, czy inne czynności związane z patrzeniem w ekran aparatu. Każdy kierowca, jeśli telefon podczas jazdy samochodem jest mu niezbędny, powinien być wyposażony w zestaw głośnomówiący lub słuchawkowy. Dzięki temu nie odrywamy wzroku od drogi.

Działania policji mają na celu poprawę bezpieczeństwa i porządku ruchu drogowego, ograniczenia ilości wypadków oraz minimalizowania skutków tych zdarzeń na drogach Dolnego Śląska.

Policjanci ruchu drogowego stojąc na straży bezpieczeństwa i porządku na drogach będą egzekwować od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowanie się do obowiązujących przepisów.

Autor: Salwador Pietruszka