Policjanci przypominają o zabezpieczeniu mienia działkowego

Ząbkowiccy policjanci przypominają działkowcom, którzy kończą zbierać plony ze swoich ogródków o właściwym zabezpieczeniu a także zabraniu z terenu ogródków cennych przedmiotów. Funkcjonariusze w najbliższym czasie będą spotykać się i wskazywać w jaki sposób można zabezpieczyć swoje mienie i co zrobić, gdy potrzebna jest pomoc.

Na terenie Ząbkowic Śląskich znajduje się kilka ogrodów działkowych na których przeszło 1.000 osób uprawia owoce i warzywa, a także traktuje jako miejsce letniego wypoczynku. Działkowcy poświęcają swojej ziemi dużo pracy, na wielu stoją altany nowocześnie wyposażone, a do pielęgnacji ogrodów używany jest markowy sprzęt ogrodniczy. Policjanci przypominają, żeby działkowcy zabezpieczyli własne mienie tak by „nie kusić złodzieja”. Przede wszystkim nie powinno się zostawiać na działce i w altanach wartościowych rzeczy jak kosiarki, piły, sprzęt elektryczny czy drobne AGD. Jeśli już nie ma innej możliwości, to należy sfotografować przedmioty, spisać numery seryjne i przechować dowód zakupu. Altanki powinny być zabezpieczone atestowanymi zamkami, kłódkami, można także zainstalować systemy alarmowe.

Pamiętać trzeba także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas pracy i relaksu na działkach. Często policjanci odnotowują włamania do samochodów, gdyż pozostawiane są na siedzeniach samochodu torebki i reklamówki (nawet jeśli zawartość nie jest cenna, to koszt wybitej szyby może być znaczny). Zdarza się także pozostawianie na ławkach przed altanami torebek, portfeli, nie zabezpieczonych rowerów w momencie, gdy działkowcy są zajęci zbieraniem plonów czy przygotowaniem ziemi do kolejnego sezonu.

Funkcjonariusze przypominali, że warto mieć zawsze przy sobie telefon komórkowy, który pozwoli szybko powiadomić nie tylko policję i rodzinę w razie jakiś zdarzeń, ale chociażby wezwać pomoc medyczną, jeśli zajdzie taka potrzeba.

źródło KPP Ząbkowice Śląskie

Autor: Salwador Pietruszka