Ząbkowicka komunikacja publiczna – przetarg na zakup autobusów

Gmina Ząbkowice Śląskie ogłosiła przetarg nieograniczony na dostawę 7 sztuk autobusów niskoemisyjnych o napędzie hybrydowym. Termin składania ofert upływa 29 listopada 2019 roku o godzinie 9.00.

Autobusy Ząbkowickiej Komunikacji Publicznej będą wyposażone w silnik diesla oraz napęd hybrydowy. Zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia będą musiały posiadać możliwość jazdy wyłącznie na silniku elektrycznym (z wyłączonym silnikiem spalinowym) na odcinku nie krótszym niż 250 m, w tym możliwość automatycznego podjeżdżania i odjeżdżania z przystanków wyłącznie na napędzie elektrycznym (bez użycia silnika spalinowego) .

W każdym autobusie znajdować się będzie co najmniej 54 miejsca, w tym nie mniej niż 38 miejsc siedzących, 15 stojących i 1 miejsce dla wózka inwalidzkiego lub dziecięcego oraz roweru.

Dla bezpieczeństwa pasażerów każdy z autobusów wyposażony będzie w co najmniej 3 kamery monitorujące wnętrze autobusu.

Chcemy, aby Ząbkowicka Komunikacja Publiczna była przyjazna dla mieszkańców, dlatego też specyfikacja autobusów została przygotowana z uwzględnieniem wielu ułatwień – autobusy będą posiadały miejsce dla osób na wózkach inwalidzkich oraz z wózkami dziecięcymi. Każdy pojazd będzie posiadał niskopodłogowe podwozie z możliwością „przyklęku” ułatwiające wsiadanie osobom starszym i na wózkach – mówi Burmistrz Ząbkowic Śląskich, Marcin Orzeszek. Wraz z autobusami dostawca dostarczy aplikację mobilną i stronę internetową, na której każdy pasażer będzie mógł sprawdzić godziny odjazdu autobusu z poszczególnych przystanków. System działać będzie on-line – czyli każde opóźnienie autobusu będzie widoczne dla pasażerów – dodaje Burmistrz.

Autobusy zostaną dostarczone do gminy najpóźniej do 31 lipca 2020 roku. Planowane uruchomienie komunikacji to 1 września 2020 roku.

Dostawa autobusów realizowana jest w ramach projektu „Ograniczenie niskiej emisji w Gminie Ząbkowice Śląskie poprzez zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego do obsługi komunikacji podmiejskiej”, który jest dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 w kwocie ponad 10 mln 700 złotych.

źródło UM Ząbkowice Śląskie

Autor: Salwador Pietruszka