Kamieniecki kompleks”Riese”

Nie milkną echa związane z rozpoczęciem prac przy roboczo nazwanym projekcie “Kamienieckie Doły” – kompleks sportowo rekreacyjny”. Mieszkańcy Kamieńca Ząbkowickiego prześcigają się w spekulacjach dotyczących przeznaczenia, a przede wszystkim zasadności inwestycji.

Niech Pan patrzy, drugi Kompleks Riese budują w Kamieńcu Ząbkowickim – mówi do mnie z uśmiechem pierwsza napotkana osoba. Przerost formy nad treścią, jakaś gigantomania.  Słyszałem, że całość będzie kosztować 4,5 mln złotych. Ciekawe kto za to zapłaci? – pyta mężczyzna.

Zwykle spokojne kamienieckie doły są dzisiaj wyjątkowe ruchliwe, prace budowlane zwabiły wielu gapiów, którzy z zainteresowaniem przyglądają się poczynionym postępom. Dwóch napotkanych mężczyzn zaciekle dyskutuje o drodze dojazdowej oraz o wilgoci, która panuje na całym terenie.

-Słyszałem, że chcą tu przenieść stadion, to prawda? – pyta jeden z mężczyzn

-Tak, podobno na Złotostockiej, w miejsce stadionu mają powstać jakieś ogrody. – odpowiada drugi z mężczyzn.

-A co jak będzie powódź? W 97 zalało wszystko. Stadion może zalewać, to tylko dwie bramki i kawałek trawy. A ogrody?

-A nie wiem, daj Pan spokój. W gminie chyba pracują inteligentni ludzie? Na pewno wiedzą co robią.

Przy budowie kompleksu sportowo rekreacyjnego narosło wiele mitów. A dokumenty znajdujące się na stronie kamienieckiego urzędu mówią jednoznacznie o realizowanej inwestycji przy ul. Ogrodowej w Kamieńcu Ząbkowickim II. A co mówią?

W ramach inwestycji planuje się budowę nowoczesnego kompleksu sportowo-rekreacjnego na terenie sołectwa Kamieniec Ząbkowicki II (kamienieckie doły). Inwestycja ma obejmować:

– pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej (wymiary 55 metrów x 100 metrów) o nawierzchni trawiastej wraz z trybunami o konstrukcji stalowej, dwoma budkami dla zawodników rezerwowych, ogrodzeniem i piłkochwytami
– boiska treningowego do piłki nożnej o wymiarach 30 metrów x 65 metrów o nawierzchni trawiastej, również z budkami dla zawodników rezerwowych, ogrodzeniem i piłkochwytami.
– placu zabaw, który będzie podzielony na strefę zabawy i strefę rowerową
zbiornika bezodpływowego na nieczystości ciekłe o pojemności 8 metrów sześciennych
– ciągów pieszych i pieszo-jezdnych do obsługi boisk i placu zabaw
– oświetlenia

Na realizację zadania gmina Kamieniec Ząbkowicki otrzyma 1.1 mln zł dofinansowania ze środków zewnętrznych. Taką deklarację w październiku ubiegłego roku złożył Witold Bańka – Minister Sportu i Turystyki podczas wizyty w Kamieńcu Ząbkowickim.

Pracami zajmuje się  P&D Przemysław Drabik z Brzegu Dolnego. Inwestycja ma zakończyć się do 30 lipca 2020 roku, z wyjątkiem boiska treningowego. Prace związane z jego utworzeniem zgodnie z umową mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Ile będzie kosztować kompleks sportowo rekreacyjny w Kamieńcu Ząbkowicki II? Na oficjalne dane będziemy musieli poczekać do zakończenia inwestycji. Mieszkańcy sołectwa mówią o kwocie rzędu 5 mln złotych. Z dokumentów wynika, że za pierwszy etap prac wykonawca otrzyma 350 tyś zł.

Autor: Salwador Pietruszka