Potencjał turystyczny Srebrnej Góry

„Srebrna Góra, zwana Perłą Gór Sowich, jest małą, przepiękną miejscowością na granicy Gór Sowich i Bardzkich. Jej legendarny już “magiczny” klimat zachwyca i oczarowuje niemal wszystkich, którzy choć raz i choć na krótko mieli okazję z nią obcować. Pod wpływem jej uroku, wielu przyjezdnych zdecydowało się nawet pozostać tu na zawsze” – takie informacje o Srebrnej Górze możemy znaleźć w większości przewodników turystycznych. Czy są one prawdziwe? Sądzę, że tak.

Srebrna Góra już od wielu lat urzeka swym pięknem turystów z całej Polski i nie tylko. Odwiedza się ją zarówno latem, jak i zimą. Właściwie każda pora roku jest dobra, bo w Srebrnej Górze, a mówię to bez kozery, zawsze można znaleźć coś do roboty.

Co wpływa na magiczność Srebrnej Góry? Są to przede wszystkim jej walory środowiskowe. Usytuowanie Srebrnej Góry na pograniczu dwóch pasm górskich naszego powiatu sprzyja uprawiania różnych form turystki kwalifikowanej. Jazda na rowerze czy wspinaczka górska są jednymi z bardziej popularnych dyscyplin sportowych w Srebrnej Górze.

W dolnej części miejscowości znajduje się akwen gdzie można wędkować. Jest również basen, który w czasach swej świetności przyciągał ludzi z całego powiatu. Obecnie, kąpielisko wymaga remontu, ale przy odrobinie chęci może odzyskać swój dawny blask.


Warto również zauważyć, że w czasie zimy, w Srebrnej Górze z powodzeniem można uprawiać biegi narciarskie – do tego sportu są przygotowane liczne trasy narciarskie. Gmina Stoszowice ma również ambitne plany wybudowania wyciągu narciarskiego, ale jak na razie brakuje na to niezbędnych środków finansowych tudzież inwestora. Jeżeli inwestycja w przyszłości odniesie sukces, to tylko zwiększy i tak już ogromny potencjał turystyczny miejscowości.

Walory krajoznawcze to jeden z głównych atutów regionu. Srebrna Góra charakteryzuje się czystym powietrzem, ciszą, niskim stopniem urbanizacji, brakiem zasadniczych przeciwwskazań klimatycznych, korzystnymi warunkami bioklimatycznymi. Do tego dochodzi również możliwość aktywnego spędzenia czasu. Są to rzeczy, którymi coraz częściej się kierujemy szukając miejsca na wypoczynek.

Srebrna Góra posiada także znakomitą pojemność turystyczną. To znaczy, że w jej obrębie znajduje się wiele hoteli, pensjonatów, schronisk młodzieżowych, itd. Znakomicie rozwinięta baza noclegowa, której mogą pozazdrościć praktycznie wszystkie gminy powiatu ząbkowickiego, ma korzystny wpływ na ruch turystyczny. Turyści mogą również skorzystać z niezmiernie bogatej oferty gastronomicznej miejscowości. Wszystko to czyni Srebrną Górę znakomitą destynacją turystyczną.

Do tego wszystkiego dochodzą również walory antropogeniczne. Należą do nich wszelkiego rodzaju zabytki, muzea. Oczywiście największą atrakcją miejscowości jest Twierdza Srebrna Góra. Poza tym w obrębie miejscowości znajduje się kościół ewangelicki oraz katolicki.

Srebnogórska Twierdza ze względu na swoją specyfikę nie jest aż tak pięknym  obiektem jak np. kamieniecki pałac, ale umiejętna promocja uczyniła z niej jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w powiecie ząbkowickim, jak i w całym województwie Dolnośląskim.

Nie ulega wątpliwości, że Srebrna Góra jest miejscem kojarzonym z szeroko pojętą kulturą. Na jej terenie odbywają się imprezy cykliczne, które swym rozmachem zachęcają turystów z całej Polski – Święto Twierdzy, reaktywowany pochód I-majowy czy festiwal podróżników.

Jedynym minusem miejscowości jest brak dobrze rozwiniętych szlaków transportowych. Niestety do Srebrnej Góry nie można już więcej dojechać koleją, jako że została zlikwidowana dobrych parę lat temu. Natomiast, dojazd dla turystów nie posiadających samochodu jest bardzo utrudniony.

Podsumowując można jednoznacznie stwierdzić, że Srebrna Góra ma ogromny potencjał turystyczny, który jest znakomicie wykorzystywany przez włodarzy gminy. Świadczą o tym wyżej wymienione aspekty, jak i niezliczone rzesze turystów co roku odwiedzających miejscowość.

Autor: Salwador Pietruszka