Dolny Śląsk przygotowywuje się na koronawirusa

Podczas wczorajszej konferencji prasowej Minister Zdrowia poinformował, że mamy w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa. Zakażonym jest mężczyzna, który kilka dni temu przebywał w Niemczech. Obecnie znajduje się w szpitalu w Zielonej Górze.

 Dzisiaj w nocy otrzymaliśmy dodatnie wyniki pierwszego pacjenta, który ma potwierdzone zachorowanie na koronawirusa w Polsce – potwierdził szef resortu zdrowia. – To pacjent w województwie lubuskim, leży w szpitalu w Zielonej Górze, czuje się dobrze. Wszelkie procedury zadziałały zgodnie z tym, jak powinny działać. Osoby, które miały z nim kontakt, zostały poddane kwarantannie domowej. Mężczyzna wcześniej przebywał na terenie Niemiec, rozpoznał u siebie objawy i karetką został przetransportowany do szpitala. W nocy otrzymaliśmy wyniki potwierdzające obecność wirusa- powiedział Łukasz Szumowski.

Tymczasem w województwie dolnośląskim wojewoda poinformował w depeszy do mediów, że przeprowadzone zostanie próbne rozwinięcie polowych przyszpitalnych izb przyjęć.

Dzisiaj w dwóch miejscach na terenie województwa dolnośląskiego zostanie przeprowadzone próbne rozwinięcie polowych przyszpitalnych izb przyjęć. Ćwiczymy na wypadek gdyby wystąpiła konieczność uruchomienia dodatkowych powierzchni pod badanie osób z podejrzeniem bądź zakażeniem koronawirusem. Chcemy być przygotowani na każdy możliwy scenariusz stąd podejmowane działania. Ewentualne docelowe uruchomienie tego rodzaju punktów będzie miało na celu usprawnienie funkcjonowania szpitali w czasie zwiększonej ilości mieszkańców zgłaszających jednocześnie się do tych placówek. W przedsięwzięcie będzie zaangażowana Państwowa Straż Pożarna, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu przy ul. Borowskiej oraz Specjalistyczny Szpital im. Stefana Batorego w Wałbrzychu – poinformował Jarosław Obremski, wojewoda województwa dolnośląskiego.

 

Autor: Salwador Pietruszka