Potencjał turystyczny gminy Kamieniec Ząbkowicki

Według obiegowych opinii gmina Kamieniec Ząbkowicki nie jest miejscem turystycznym. Na wykształcenie się takiej, a nie innej opinii, miał wpływ szereg czynników. Związane jest to w głównej mierze z długoletnim zamknięciem pałacu dla odwiedzających. Niemożność wejścia na teren obiektu odstraszała, zamiast przyciągać potencjalnych turystów. Na dodatek patowa sytuacja pomiędzy władzami gminy, a dzierżawcą obiektu uniemożliwiała wszelkie inicjatywy promocyjne obiektu, jak i całej gminy.

Okres ten miał bardzo negatywny wpływ na postrzeganie Kamieńca Ząbkowickiego jako miejsca o charakterze turystycznym. Kamieniec przestał być utożsamiany jako turystyczna destynacja. A przecież, nie ulega to najmniejszej wątpliwości, że w całej gminie drzemie ogromny potencjał turystyczny, który tylko czeka na wykorzystanie. Przy umiejętnej polityce promocyjnej, Kamieniec Ząbkowicki bez najmniejszego problemu może wyrosnąć na największego potentata turystycznego naszego powiatu. Ba, nawet całego kraju.

Przy swoim niezwykle szerokim asortymencie atrakcji przyciągnięcie turystów z Polski, jak i za granicy nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Walory turystyczne miejscowości, to nie tylko pałac, ale także szereg innych rzeczy działających na turystów jak magnes. Spróbujmy zatem przyjrzeć się bliżej atutom gminy – odpowiedzieć na pytania: co gmina Kamieniec Ząbkowicki posiada?, co powinna usprawnić, żeby przyciągnąć kolejnych turystów

Walory Specjalistyczne – to cechy środowiska przyrodniczego, które umożliwiają uprawiania różnych form turystki kwalifikowanej m.in. kajakarstwa, wędkarstwa, turystki rowerowej. Niewątpliwie na terenie gminy Kamieniec Ząbkowicki są warunki ku spędzaniu aktywnego wypoczynku.

Zalew Topola, który częściowo znajduje się w województwie opolskim, każdego roku przyciąga setki, jeżeli nie tysiące amatorów wędkarstwa. Poza tym niedaleko zalewu znajdował się ośrodek wypoczynkowo-rekreacyjny Bartniki, gdzie można było wynająć domek, rozbić kamping. Aktualnie, Bartniki nie przyciągają aż tak wielu turystów jak za czasów swojej świetności. Aczkolwiek, przy dobrym pomyśle inwestycyjnym ośrodek może ożyć na nowo.

Nie możemy również zapominać o kamienieckim parku, który jest niewyczerpanym źródłem możliwości na spędzenie wolnego czasu. Cały kompleks pałacowo-parkowy jest idealnym miejscem na jogging, jazdę na rowerze czy po prostu zwykły spacer. Aby jednak zachęcić ludzi do spędzania aktywnego czasu na terenie Kamieńca i okolic należałaby wyznaczyć odpowiednie szlaki piesze, rowerowe oraz rozpocząć szeroko zakrojoną kampanię mającą na celu promowanie aktywnej formy wypoczynku.

Walory Krajoznawcze – to jeden z głównych atutów regionu. W obrębie gminy Kamieniec Ząbkowicki znajdują się obszary charakteryzujące się czystym powietrzem, ciszą, niskim stopniem urbanizacji, brakiem zasadniczych przeciwwskazań klimatycznych, korzystnymi warunkami bioklimatycznymi. Do tego dochodzi również możliwość aktywnego spędzenia czasu.
Coraz więcej ludzi, po całym tygodniu pracy pragnie uciec od zgiełku miasta i udać się na wypoczynek do miejsc turystycznie atrakcyjnych. Chodzi przede wszystkim o regenerację sił fizycznych i psychicznych.

Z całą pewnością Kamieniec Ząbkowicki mógłby być takim miejscem, gdzie turyści przyjeżdżaliby na weekend, a być może nawet na dłuższy pobyt. Rozpowszechnianie turystyki weekendowej i pobytowej powinno być celem samym w sobie. Niemniej jednak, aby ludzie chcieli się zatrzymać w Kamieńcu i okolicach potrzebna jest porządna baza noclegowa – to sprowadza nas do kolejnego podpunktu.

Pojemność Turystyczna – jaka jest pojemność bazy noclegowej Kamieńca Ząbkowickiego i okolic? Raczej niewielka. Zważywszy, że na terenie gminy nie ma hotelu z prawdziwego zdarzenia. Niewielki hotelik, który znajdował się na hali sportowej w Kamieńcu Ząbkowickim został zlikwidowany.

Walory Antropogeniczne – należą do nich wszelkiego rodzaju zabytki, muzea, rezerwaty itd. Największą atrakcją jest oczywiście kompleks pałacowo-parkowy z drugiej połowy XIX wieku. W skład kompleksu wchodzą dwie oficyny, stajnia, ogród przypałacowy: tarasy schody, fontanny, park z aleją dojazdową. Wszystko to będzie progresywnie odrestaurowywane – przyciągając kolejnych turystów.
Warto również zwrócić uwagę na pozostałe zabytki – kościół ewangelicki, dawne opactwo cystersów.

Dostępność Turystyczna – bardzo dobrze rozwinięte szlaki transportowe, w szczególności szlak kolejowy łączący Międzylesie z Wrocławiem oraz Legnicą. Częstotliwość ruchu kolejowego niewątpliwe sprzyja odwiedzinom. Do Kamieńca i okolic można również z łatwością dojechać samochodem lub autobusem. Drogi zarówno w gminie Kamieniec, jak i na terenie całego powiatu pozostawiają wiele do życzenia, nie wpływa to jednak na możliwości dojazdowe, lecz jakość podróży.

Impreza Cykliczna – aspekt kulturalny jest również elementem szeroko rozumianej turystyki. Brak cyklicznej imprezy w gminie Kamieniec Ząbkowicki wpływa na zmniejszenie się ruchu turystycznego na jej terenie. Festiwal lub jakaś inna forma rozrywki przyciągałaby ludzi z całej okolicy, tym samym generując wymierne korzyści finansowe w gminnym budżecie.

Generalnie rzecz biorąc, gmina Kamieniec Ząbkowicki ma ogromny potencjał turystyczny. Świadczą o tym wyżej wymienione atrybuty. Aktualnie, owy potencjał nie jest w pełni wykorzystywany, aczkolwiek może się wydawać, że wszystko zmierza we właściwym kierunku.

Autor: Salwador Pietruszka