Oceny draftu NBA 2024: Analiza wyborów w pierwszej rundzie

 • Atlanta Hawks: Zaccharie Risacher, SF Ocena: A Kombinacja długości i wszechstronności defensywnej Risachera na skrzydle sprawia, że jest on graczem, który może natychmiast wejść do każdej sytuacji i wnieść swój wkład. Jest czymś więcej niż tylko zagrożeniem w rzutach z dystansu i pokazał postęp jako rozgrywający, gdy jego rzuty nie trafiają do kosza.

 • Washington Wizards: Alex Sarr, F/C Ocena: A To było preferowane miejsce lądowania Sarra i może on natychmiast wprowadzić ulgę defensywnie, dzięki temu jak dobrze chroni obręcz. Ofensywnie, ma płynny rzut w pick-and-pop z potencjałem na rozszerzenie gry poza linię 3-punktową.

 • Houston Rockets: Reed Sheppard, G Ocena: A Sheppard rzucał z ponad 52% skutecznością za 3 punkty przy 3,5 próbach na mecz i będzie bardziej combo obrońcą na poziomie NBA. Jest nieco niski jak na 6 stóp 2 cale, ale ma wysokie IQ i solidną podstawę jako młody, utalentowany obrońca wchodzący do NBA.

 • San Antonio Spurs: Stephon Castle, G Ocena: A Castle był jednym z najlepszych obrońców w koszykówce uniwersyteckiej podczas swojego jedynego roku w UConn i pokazał znacznie poprawiony rzut za 3 punkty podczas procesu przed draftem. Ma potencjał jako elitarna dwustronna opcja w NBA i może pomóc wzmocnić obronę obok Victora Wembanyamy.

 • Detroit Pistons: Ron Holland, SF Ocena: B Holland zdobywał średnio 19,5 punktu i 6,7 zbiórek w G League w tym sezonie dla Ignite. Choć czasami ma skłonność do strat, jego wzrost wynoszący 6 stóp 8 cali i dynamiczność z piłką oraz w przejściu nadal dają mu miejsce na rozwój w NBA, mając zaledwie 18 lat. Jego ruch poza piłką wymaga poprawy, a czasami zatyka strefę swoim dążeniem do kosza.

 • Charlotte Hornets: Tidjane Salaun, F Ocena: B+ Salaun ma solidne rozmiary na pozycji skrzydłowego przy 6 stopach 9 cali i naprawdę stał się czymś więcej niż tylko zagrożeniem w rzutach z dystansu. Pracował w minionym sezonie nad dodaniem masy do swojej sylwetki, a jego fizyczność w strefie poprawiła się podczas gry dla Cholet w lidze LNB Pro A.

 • Portland Trail Blazers: Donovan Clingan, C Ocena: A Clingan ma wszystkie narzędzia, aby stać się długoterminowym podstawowym środkowym w NBA i dobrze się porusza jak na swoje 7 stóp 2 cale. Jest czymś więcej niż tylko wysokim biegaczem do kosza i może oferować wiele różnych opcji w pick-and-roll, czy to w roli zjazdowej, rolowania do kosza, blokowania przeciwnika czy wyskoku na rzut.

 • Minnesota Timberwolves (via Spurs): Rob Dillingham, G Ocena: B Dillingham jest jednym z najlepszych obrońców z piłką w rękach i może schodzić w dół oraz wywierać presję na obręcz. Nie ma wątpliwości, że będzie elektryzujący w Minnesocie, ale jego wzrost wynoszący 6 stóp 2 cale i waga 164 funty budzą obawy jako główny obrońca w NBA.

 • Memphis Grizzlies: Zach Edey, C Ocena: D Edey może natychmiast wejść jako rezerwowy środkowy i ma najlepszą grę post-up ze wszystkich środkowych w drafcie, zdobywając średnio 25,2 punktu i 12,2 zbiórek na mecz w zeszłym sezonie. Jego ograniczenia są widoczne w pick-and-roll, gdzie tylko 8% jego zdobytych koszy pochodziło z tego zestawu, a defensywnie nie ma szybkości stóp, aby bronić w przełączeniu, co zmusza go do bycia bardziej środkowym w stylu drop coverage.

 • Utah Jazz: Cody Williams, F Ocena: A Williams jest jednym z najlepszych obrońców na skrzydle w tej klasie, dzięki temu jak dobrze może bronić pozycji 1-4 i ma świetną obronę w przełączaniu. Musi być silniejszy z piłką, ale jest bardziej rozwinięty w wieku 19 lat niż jego brat, Jalen Williams z Oklahoma City Thunder, w jego wieku.

 • Chicago Bulls: Matas Buzelis, F Ocena: A- Buzelis rzucał piłką z mniej niż 30% skutecznością za 3 punkty podczas swojego jedynego sezonu z Ignite, ale ma świetny wzrost 6 stóp 9 cali i umiejętność rozciągania gry. Czuje się komfortowo biorąc graczy na drybling i ma dobre kroki i umiejętności piłkarskie w dribblingu na skrzydle.

 • Oklahoma City Thunder: Nikola Topić, PG Ocena: B Topić doznał częściowego zerwania ACL i Thunder będą musieli być cierpliwi z jego powrotem do zdrowia. Jest jednym z najlepszych rozgrywających w tej klasie draftu, zdobywając średnio 5,5 asyst na mecz w Serbii, i ma dobre rozmiary na pozycji rozgrywającego przy 6 stopach 6 cali.

 • Sacramento Kings: Devin Carter, G Ocena: A- Carter zdobył popularność podczas procesu przed draftem, dzięki temu jak dobrze się zaprezentował podczas kombajnu (42-calowy maksymalny pionowy skok i ustanowienie rekordu kombajnu w sprincie na 3/4 kortu). Jest twardym obrońcą, który świetnie zamienia obronę na atak i jest jednym z najlepszych obrońców na tablicach.

 • Washington Wizards (via Blazers): Carlton Carrington, G Ocena: A- Carrington miał późny wzrost i teraz jest bliżej 6 stóp 5 cali jako rozgrywający, co sprawia, że jest późnym wzrostem w drafcie. Nadal ma ogromny potencjał w wieku 18 lat i może natychmiast wejść z jego szybkim tempem i przyzwoitą kreacją strzałów z pick-and-roll.