Wydarzenie filmowe: Retrospektywa Filmów Wojciecha Marczewskiego w kinie Kultura w Warszawie od 26 do 28 lutego

W kinie Kultura w Warszawie odbędzie się Przegląd Filmów Wojciecha Marczewskiego w dniach 26-28 lutego. To wydarzenie, organizowane z okazji 80. urodzin artysty, zaprezentuje odnowione cyfrowo klasyki jego twórczości, takie jak „Zmory”, „Dreszcze” oraz „Ucieczka z kina Wolność”. Projekcje filmowe będą poprzedzone rozmowami z reżyserem prowadzonymi przez Grażynę Torbicką i Łukasza Knapa.

W trakcie Przeglądu będzie okazja do zgłębienia różnych aspektów działalności Wojciecha Marczewskiego, który nie tylko był wybitnym reżyserem, ale także współtworzył Zespół Filmowy TOR, pełnił funkcje prezesa i wiceprezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a także wykładał reżyserię w wielu krajach oraz był dziekanem na prestiżowych uczelniach filmowych.

Pierwszego dnia, czyli 26 lutego, widzowie będą mieli okazję zobaczyć film „Zmory”, adaptację powieści Emila Zegadłowicza. Opowiada ona historię dojrzewania chłopca w galicyjskim miasteczku na przełomie XIX i XX wieku. Przed seansem odbędzie się rozmowa z reżyserem prowadzona przez Grażynę Torbicką.

Drugiego dnia Przeglądu, czyli 27 lutego, zaplanowano projekcję filmu „Dreszcze”, który porusza problemy dojrzewania nastolatka w specyficznych warunkach. Bohaterem jest trzynastoletni Tomek Żukowski, który przechodzi psychiczną metamorfozę pod wpływem wydarzeń politycznych. Po filmie odbędzie się rozmowa z reżyserem, prowadzona przez Łukasza Knapa.

Warto podkreślić, że filmy Wojciecha Marczewskiego zdobyły wiele prestiżowych nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych, co dodatkowo podkreśla ich znaczenie w polskiej kinematografii.