Przebojem roku: Niemcy czczą romantycznego malarza w kampanii kulturalnej

W kwietniu Niemiecki Centrala Turystyki (DZT) ogłosiła nadchodzącą kampanię promocyjną pod hasłem „Niemcy – kraj sztuki i kultury”. Jednym z głównych punktów będzie upamiętnienie 250. rocznicy urodzin Caspara Davida Friedricha, wybitnego malarza romantycznego.

Twórczość Friedricha uważana jest za znamienną dla swojej epoki. Jego dzieła, ukazujące krajobrazy, są doskonale zachowane i prezentowane w niemieckich muzeach, które można zwiedzić podążając Szlakiem Malarzy.

DZT podkreśla, że wielcy twórcy literaccy jak Goethe, Schiller, czy Mann, filozofowie jak Hegel i Kant, kompozytorzy tak znaczący jak Bach, Beethoven i Schumann, a także malarze, między innymi Dix i Beckmann, wpisali Niemcy na mapę najważniejszych celów podróży kulturalnych w Europie. W kraju znajduje się 80 oper, ponad 7200 muzeów oraz sal wystawowych, gdzie rocznie odbywa się ponad 8000 ekspozycji.

W związku z 250. rocznicą urodzin Friedricha, rok 2024 obfitować będzie w szereg wydarzeń kulturalnych i wystaw poświęconych twórczości malarza oraz epoce, w jakiej tworzył. Niemiecka Centrala Turystyki przygotowała specjalną stronę internetową, na której można znaleźć informacje na temat planowanych wydarzeń. Najważniejsze z nich odbędą się w Greifswaldzie, miejscu narodzin artysty, Dreźnie, Hamburgu i na Rugii.

Niemcy to często wybierany cel podróży kulturalnych dla Europejczyków, stanowiący 12% udział w rynku. Ponad połowa polskich turystów, którzy odwiedzają Niemcy, deklaruje, że zależy im na poznaniu kultury tego kraju, a ponad 45% z nich odwiedza muzea i wystawy podczas urlopu. Wierzymy, że obchody 250. rocznicy urodzin tego wybitnego romantycznego malarza przyciągną do Niemiec wielu miłośników sztuki z Polski – skomentował dyrektor biura Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce, Tomasz Pędzik.